google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Criză în educație: Elevii din 19 județe rămân fără transport gratuit din 8 ianuarie

Federatia operatorilor români de transport (FORT) a anunțat că elevii din 19 județe se vor confrunta cu lipsa transportului gratuit începând cu data de 8 ianuarie, conform unei noi Hotărâri de Guvern.

Conform comunicatului emis vineri, FORT susține că această decizie ar fi trebuit să rezolve lacunele legislative anterioare, dar a generat mai degrabă o situație haotică.

Elevii din 19 județe rămân fără transport

Hotărârea de Guvern nr. 1337/2023 a fost menită să clarifice aspecte legate de plata către operatorii de transport pentru serviciile oferite gratuit elevilor. Cu toate acestea, conform FORT, această hotărâre complică situația și mai mult, afectând transportatorii care nu au primit plățile pentru lunile septembrie – decembrie ale anului precedent, potrivit surselor Avertizorii de Integritate.

Problema principală a constat în modul în care a fost elaborată Hotărârea de guvern anterioară (HG nr. 810/2023), care a avut efecte încă din septembrie 2023.

În mai multe județe, precum Botoșani, Iași, Suceava, și Prahova, transportatorii nu au primit fondurile aferente serviciilor de transport oferite gratuit elevilor.

FORT adaugă că această situație este rezultatul refuzului consiliilor județene de a-și îndeplini obligațiile legale pentru organizarea licitațiilor privind atribuirea contractelor pentru trasee. Astfel, modificările legislative par să pună în dificultate transportatorii care așteaptă plățile încă din luna noiembrie a anului precedent.

Conform noii hotărâri de Guvern, începând cu 1 februarie 2024, în județele unde nu sunt încheiate contracte de servicii publice de transport județean, inspectoratele școlare nu vor mai putea efectua plăți către operatorii de transport rutier județean, mai transmit Avertizorii de Integritate.

FORT mai subliniază că această schimbare legislativă nu a fost discutată cu operatorii de transport și că există incertitudine cu privire la modul în care se vor face plățile pentru perioada septembrie – decembrie.

Federația atrage din nou atenția asupra necesității consultării constante și a criticat lipsa de dialog cu reprezentanții transportatorilor din partea autorităților responsabile.

Citeste si ...