google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Controale la locurile de joacă din București. Ce nereguli s-au găsit

Locurile de joacă din Capitală au fost luate la control amănunțit după ce o fetiță s-a electrocutat, recent, într-un astfel de loc. Iată ce nereguli s-au găsit.

Rareş Hopincă, Prefectul Municipiului Bucureşti, a verificat, miercuri, 9 august, mai multe locuri de joacă din oraş şi a constatat mai multe nereguli. Pentru a fi luate măsuri încât să nu se mai repete incidente ca cel în care o fetiţă s-a electrocutat, prefectul a convocat, pentru vineri, Şedinţa Comitetului Municipal pentru Situaţii de Urgenţă, notează Digi24.

„În urma vizitei în teren au fost constatate mai multe nereguli ce pot pune în pericol viaţa şi siguranţa copiilor şi nu numai”, a transmis, miercuri seară, Prefectura Bucureşti.

A fost convocat Comitetul Municipiului București pentru Situații de Urgență

Sursa citată a precizat că, pentru a fi luate măsuri în scopul prevenirii unor situaţii similare cu cea petrecută în urmă cu două zile într-un parc din Capitală, prefectul Municipiului Bucureşti a convocat Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă, vineri – 11.08.2023, la ora 10.00.

”Printre subiectele aflate pe Ordinea de Zi se numără şi adoptarea unor măsuri pentru prevenirea unor accidente în locurile de joacă, unităţile de învăţământ şi spitalele de pe raza Municipiului Bucureşti”, a mai transmis Prefectura, notează Digi24.

Recent, o fetiţă s-a electrocutat în timp ce se juca într-un parc pentru copii din Sectorul 6 al Capitalei. Din păcate, nu este un caz singular, asfel de probleme existând și în trecut.

Citeste si ...