Un copil de doar 4 ani a primit o nouă şansă la viaţă după ce medicii din Bucureşti i-au transplantat o parte din ficatul mamei sale.
Intervenţia a avut loc la Spitalul „Grigore Alexandrescu” şi a fost realizată cu succes de echipa condusă de medicul Vlad Braşoveanu.
Operaţie reuşită la Spitalul „Grigore Alexandrescu”
Agenţia Naţională de Transplant a anunţat joi că micuţul pacient a beneficiat de o procedură complexă de transplant hepatic pediatric.
Mama sa a fost donatorul compatibil, iar medicii au prelevat o parte din ficatul acesteia pentru a salva viaţa copilului.
Mesajul medicului Vlad Braşoveanu
„Intervenţia a fost realizată împreună cu echipa de la Spitalul Grigore Alexandrescu, cu succes. DA pentru viaţă”, a transmis medicul pe pagina sa de Facebook, subliniind importanţa donării de organe.
Mai multe cazuri salvate în 2025
De la începutul acestui an, la pacienţi pediatrici au fost efectuate mai multe transplanturi de organe, fiecare dintre acestea oferind o şansă reală la o viaţă normală.
Medicii spun că astfel de intervenţii sunt posibile datorită solidarităţii şi curajului donatorilor.
