google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Primarul Mihai Poliţeanu: Spitalul Municipal Ploieşti şi Spitalul de Pediatrie, incluse în riscuri seismice majore

Primarul municipiului Ploieşti, Mihai Poliţeanu, a adus în atenţie marţi, într-un interviu pentru AGERPRES, starea alarmantă a clădirilor unităţilor spitaliceşti din oraş, care sunt încadrate în clase de risc seismic ridicat.

Astfel, Spitalul Municipal Ploieşti este încadrat în risc seismic I, iar Spitalul de Pediatrie în risc seismic II, ambele unităţi având nevoie urgentă de consolidare.

Spitalul Municipal Ploieşti: 10 clădiri în risc seismic

Potrivit primarului Poliţeanu, Spitalul Municipal Ploieşti cuprinde zece clădiri, dintre care şase sunt destinate pacienţilor.

Aceste clădiri au fost evaluate ca fiind vulnerabile în faţa unui posibil cutremur, iar autorităţile locale au depus anul trecut cereri de finanţare pentru consolidarea acestora, prin programul „Mihail Cantacuzino”, dedicat unităţilor spitaliceşti.

Cu toate acestea, pentru Spitalul de Pediatrie nu au fost încă găsite soluţii pentru finanţare, iar edilul a menţionat că sunt în discuţii cu Consiliul Judeţean pentru preluarea acestuia, dar procesul este încă în stadiu incipient.

Soluţii pentru consolidarea unităţilor spitaliceşti

Primăria Ploieşti şi Consiliul Judeţean explorează două soluţii posibile pentru Spitalul de Pediatrie. Una dintre ele presupune mutarea acestuia într-o clădire deja existentă, respectiv clădirea IPCUP, iar cealaltă soluţie se bazează pe obţinerea unor fonduri europene pentru finanţarea consolidării, un proces care poate dura mai mulţi ani.

De asemenea, Consiliul Judeţean a depus deja cereri pentru obţinerea de fonduri pentru consolidarea Spitalului de Pediatrie, dar pentru a fi inclus în proiect, acesta trebuie să treacă în administrarea CJ.

Expertizarea clădirilor din Ploieşti: Peste 240 de imobile

În ceea ce priveşte expertizarea clădirilor din municipiu, Primăria Ploieşti a informat că, prin diverse programe, au fost evaluate 240 de clădiri, inclusiv blocuri de locuinţe, iar 141 dintre acestea au fost încadrate în clasele de risc seismic I sau II.

De asemenea, 143 de clădiri aflate în proprietatea municipiului au fost supuse expertizării, dintre care 92 au fost încadrate tot în clase de risc seismic I sau II.

Măsuri de protecţie şi consolidare

Pentru clădirile aflate în risc seismic în care funcţionează instituţii publice, municipalitatea a solicitat fonduri prin programul naţional de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat.

În acest sens, au fost întocmite audituri energetice şi expertize tehnice. De exemplu, pentru Policlinica Cina, unde se află o clădire cu risc seismic II, s-a semnat deja contractul pentru elaborarea documentaţiei necesare consolidării.

SURSA

Citeste si ...