În calendarul creștin ortodox, această zi de 17 mai, marchează sărbătoarea Sfinților Apostoli Andronic și Iunia, doi martiri ai credinței creștine cu o importanță deosebită în istoria bisericii.
Potrivit tradiției, aceștia au fost creștini înaintea convertirii lui Pavel la creștinism și au jucat un rol esențial în răspândirea și consolidarea credinței în Hristos.
Sfinții Apostoli Andronic și Iunia
Andronic și Iunia sunt amândoi membri ai grupului celor șaptezeci de ucenici apostoli și au avut legături strânse cu Sfântul Apostol Pavel.
Referința la acești doi sfinți este făcută chiar de Sfântul Apostol Pavel în Epistola către Romani (16, 7), unde îi îmbrățișează și îi menționează ca fiind de același neam cu el și ca fiind vestiți între apostoli. Această mențiune atestă rolul semnificativ pe care l-au avut în comunitatea creștină primară.
Prin activitatea lor misionară și prin exemplul personal, Sfinții Apostoli Andronic și Iunia au adus mulți păgâni la credința creștină și au contribuit la construirea multor biserici. Ei au luptat împotriva idolatriei, au vindecat bolile și suferințele oamenilor și au fost martiri pentru credința lor.
Moaștele lor au fost descoperite în secolul al V-lea, în periferia Constantinopolului, într-un loc numit Evghenia. Această descoperire a condus la zidirea unei biserici în cinstea lor și la o profundă cinstire a lor în cadrul comunității creștine.
Astăzi, credincioșii ortodocși sărbătoresc cu recunoștință și respect memoria Sfinților Apostoli Andronic și Iunia, recunoscându-le contribuția la întemeierea și răspândirea Bisericii și modelul lor de credință și devotament pentru Dumnezeu.
