google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

NATO, tot mai puternică! Reacția lui Nicolae Ciucă după ce Finlanda a devenit membru cu drepturi depline al Alianței

„Guvernul României salută aderarea oficială a Finlandei la NATO, cea mai puternică alianță politico-militară din istorie!

Dreptul suveran al țărilor de a-și alege angajamentele de securitate le face mai sigure și consolidează Alianța. După decizia istorică de anul trecut de a invita Finlanda și Suedia să devină state NATO am văzut cel mai rapid proces de ratificare din istoria modernă a Alianței, iar România a fost între primele țări care au deschis calea acestora către statutul de membru.

Îi felicităm pe prietenii finlandezi, noii noștri parteneri de Alianță în blocul Nord-Atlantic și le dorim mult succes! Așteptăm să primim Suedia ca membru cu drepturi depline cât mai curând posibil!”, a afirmat Nicolae Ciucă.

 

Citeste si ...