google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Ploile torențiale au făcut prăpăd la Orăștie. Imagini de coșmar pe drumul spre Sarmizegetusa Regia – FOTO

Ploile torențiale au făcut prăpăd la Orăștie, marți după-amiază. Puhoaiele au adus aluviuni de pe versanți și au blocat drumul spre Sarmizegetusa Regia, cel care asigură accesul turiștilor spre vestigiile legendarei cetăți a regilor daci.

Utilajele operatorului care asigură întreținerea șoselelor județene în zona vor interveni pentru îndepărtarea obstacolelor, a informat Consiliul Județean Hunedoara, citat de ZHd.

În județul Hunedoara, pentru localitățile Brad, Baia de Criș, Buceș, Blăjeni, Ribița, Tomești, Bulzeștii de Sus a fost emis un cod portocaliu de ploi abundente. 

Se vor semnala : averse torențiale care vor acumula peste 35…40 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. în zona avertizată s-au acumulat cantități de peste 30-40 l/mp, potrivit Meteo Romania.

Citeste si ...