Totul s-a întâmplat după ce bătrâna s-a întors de la cumpărături și a constatat că nu mai poate intra în casă. Femeia a stat cu sacoșile pe scara blocului până când o vecină a sunat la poliție să reclame ce s-a întâmpla.
Evenimentul a fost semnalat de Primăria Sectorului 6 pe pagina de Facebook:

Ajunși la fața locului, oamenii legii au găsit-o pe femeie însetată și înfometată și au sunat la 112, însă niciun echipaj nu s-a deplasat la fața locului. Motivul este unul halucinant.
„Era flămândă, însetată și, cu lacrimi în ochi, i-a implorat pe oamenii legii să o ajute să intre în casă.
Primul lucru pe care l-au făcut agenții a fost să sune la 112, pentru a solicita un echipaj ISU. Din păcate, au fost refuzați: „cazul nu reprezintă o urgență”, li s-a explicat,” mai informează Primăria Sectorului 6.
Într-un final, primăria a trebuit să se ocupe de caz și a dat telefoane pentru a găsi un lăcătuș autorizat:

„În aceste condiții, am căutat noi pe Google o firmă autorizată pentru deblocări uși. Era ora 23.00, însă am găsit una cu program non-stop. Într-o jumătate de oră a venit un lăcătuș care în două minute a deschis ușa. Sărmana femeie a răsuflat ușurată când a intrat în casă și ne-a mulțumit din tot sufletul”, a povestit polițistul local de la Biroul Intervenții, care s-a ocupat de caz.
Haideți să fim buni, să ajutăm, să nu trecem nepăsători pe lângă cei neajutorați! E Paștele!,” își încheie postarea primăria.

