google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Ministerul de Externe german: Aderarea României la Schengen este inevitabilă 

„În special România a depus mari eforturi și îndeplinește toate cerințele. Este o mare dezamăgire că aderarea nu a avut loc. (…) Am discutat cu omologul meu austriac în data de 8 decembrie (…) Ministrul nostru de interne a depus toate eforturile la Bruxelles (…) și cancelarul Olaf Scholz a intervenit. (…) Chiar dacă anul acesta nu a fost posibil: Consiliul nu a spus „nu”, ci doar că nu a spus încă „da”, a precizat ministrul german de Externe, Annalena Baerbock, care este convinsă că aderarea României la Schengen va urma. 

Citeste si ...