google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Hormonii care ne scot din minți. Semnele care nu trebuie neglijate dacă ne dorim sănătate psihică

Dificultățile de concentrare, pierderile de memorie, schimbările bruște de dispoziție, stările de nervozitate si de depresie, pot fi tot atâtea semnale că aveam fie un deficit, fie un excedent de anumiți hormoni.

Experții nu au formule infailibile de a determina ce efecte asupra stării noastre psihice au diverse dezechilibre hormonale, dar este aproape sigur că estrogenul și progesteronul în cantități mai mici decât cele normale ne afectează capacitatea memorie, potrivit CSID.

La acest capitol, femeile sunt de 2-3 ori mai expuse riscului de depresie decât bărbații. În schimb, aceștia sunt mai des afectați de depresia provocată pe fondul excedentului hormonal de estradiol, ca urmare excesului de grăsime in corp și a nivelului redus de testosteron.

Pe de altă parte, aceleași simptome pot fi și semnul unui deficit al secreției glandei tiroide.

Sintetic, există o serie de factori importanți care pot duce la dezechilibre hormonale:

– stresul pe termen lung;

– evenimente traumatizante

– afecțiuni tiroidiene;

– turburări de alimentație precum anorexia sau bulimia;

– insomnii sau somnul de proastă calitate;

– diverse medicamente (cum ar fi antiepilepticele).

Citeste si ...