google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Austeritate, doar pentru unii. Peste 50.000 de angajați CFR vor avea salarii mai mari

De la 1 iunie, angajații CFR Infrastructură vor beneficia de salarii majorate, ca urmare a punerii în aplicare a statutului personalului feroviar, o lege care din 2020 a tot fost prorogată.

 

Impactul bugetar ar urma să fie de 590 de milioane de lei, potrivit Realitatea Plus.

 

De prevederile statutului personalului feroviar beneficiază nu numai CFR Infrastructură, ci și CFR Călători și CFR Marfă, precum și Metrorex, în total peste 55.000 de angajați.

 

În cazul tuturor, majorarea salarială se face prin modificarea coeficienților minimi de ierarhizare: de la coeficientul 1 pentru muncitorii necalificați, 1,50 pentru cei calificați, 1,60 maiștri și 2,20 pentru studii superioare.

 

La rectificarea bugetară, Ministerul Transporturilor va cere 4 miliarde lei, banii fiind destinați lucrărilor din PNRR după cum explica ministrul Sorin Grindeanu.

 

Citeste si ...