Locuitorii Sectorului 1 din București trebuie să fie mai atenți la activitățile desfășurate pe domeniul public.
Un nou regulament adoptat de Consiliul Local interzice, printre altele, spălarea mașinii sau a covoarelor pe stradă, schimbarea roților ori repararea autovehiculelor în fața blocului.
Amenzile pot ajunge până la 2.500 de lei pentru persoanele juridice
Potrivit noilor reglementări privind „îmbunătățirea activităţilor de gospodărire, protecţia mediului și întreținere”, amenda pentru spălarea mașinii sau a covoarelor pe domeniul public este cuprinsă între 1.000 și 2.000 de lei, iar pentru firme, între 2.000 și 2.500 de lei.
Amenzi similare, de până la 1.000 de lei, se aplică și pentru desfășurarea activităților de dezmembrare, reparații auto sau vulcanizare pe domeniul public.
Totodată, cei care blochează accesul la containerele de gunoi sau cauzează scurgeri de ulei sau combustibil din mașini, fără a curăța ulterior domeniul public, riscă sancțiuni de până la 2.500 de lei.
Printre alte prevederi importante din noul regulament:
-
Amenzi între 500 și 1.000 de lei pentru persoanele care rezervă ilegal locuri de parcare sau solicită bani pentru accesul într-un spațiu public.
-
Centrele de colectare care acceptă capace de canal fără a verifica proveniența pot fi amendate cu până la 2.500 de lei.
-
Abandonarea chioșcurilor ori a altor bunuri pe domeniul public va fi sancționată, iar bunurile vor fi confiscate de Poliția Locală.
Autoritățile din Sectorul 1 susțin că noile măsuri au ca scop curățenia și siguranța spațiilor publice și încurajează respectarea normelor de conviețuire urbană.
