google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Alertă maximă în Indonezia. Cel mai temut vulcan erupe din nou. În urmă cu un an a provocat o catastrofă

La un an de la tragedia de pe insula Java, Indonezia, vulcanul Semeru a început din nou să erupă. Autoritățile au ridicat nivelul de alertă, iar majoritatea căilor rutiere de acces au fost închise.

Până acum nu au fost anunţate victime, dar locuitorii din apropiere au fost sfătuiți să se îndepărteze la cel puţin 8 kilometri distanţă de crater.

De asemenea, aproximativ 100 de bătrâni și copii au fost evacuați până acum. Vulcanul Semeru a erupt și anul trecut în decembrie, când cel puțin 13 oameni au murit și 100 au fost răniți. 

Citeste si ...