google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Nicușor Dan își completează echipa prezidențială: Ludovic Orban și Marius Lazurca, printre noii consilieri

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat oficial numirea noilor consilieri prezidențiali, consilieri de stat și consilieri onorifici, care își vor prelua atribuțiile în lunile octombrie și noiembrie 2025.

Potrivit Administrației Prezidențiale, aceste numiri reflectă dorința șefului statului de a construi o administrație profesionistă, eficientă și aliniată priorităților mandatului prezidențial.

Nume sonore în noua echipă prezidențială

Printre cei care se alătură echipei de la Palatul Cotroceni se numără:

– Ludovic Orban, fost premier – consilier prezidențial pentru politică internă;
– Marius Lazurca, fost ambasador – consilier prezidențial pe politică externă;
– Valentin Naumescu, profesor universitar la UBB Cluj – consilier pentru afaceri europene;
– Andreea Miu – va conduce Secretariatul General al Administrației Prezidențiale;
– Eugen Tomac – consilier onorific pentru relația cu românii de pretutindeni.

Lista completă a noilor consilieri

– Marius Lazurca – consilier prezidențial pe politică externă (din 6 octombrie 2025)
– Valentin Naumescu – consilier prezidențial pentru afaceri europene (din 1 noiembrie 2025)
– Ana-Maria Geană – consilier de stat pentru românii de pretutindeni (din 6 octombrie 2025)
– Eugen Tomac – consilier onorific pentru relația cu românii de pretutindeni (din 6 octombrie 2025)
– Cosmin Soare – consilier prezidențial pe probleme constituționale (din 1 noiembrie 2025)
– Alexandru Ciurea – consilier prezidențial pe probleme juridice (din 6 octombrie 2025)
– Andrei Popovici – consilier onorific pentru economie (din 6 octombrie 2025)
– Ramona Dinu – consilier de stat pentru guvernanță corporativă și turism (din 6 octombrie 2025)
– Ludovic Orban – consilier prezidențial pentru politică internă (din 6 octombrie 2025)
– Diana Iancu – consilier prezidențial pentru comunicare publică (din 6 octombrie 2025)
– Ștefania Simion – consilier de stat pentru mediu (din 6 octombrie 2025)
– Diana Pungă – consilier de stat pentru relația cu societatea civilă (din 1 noiembrie 2025)
– Cristian Roșu – consilier de stat pentru relații publice (din 1 noiembrie 2025)
– Andreea Miu – consilier prezidențial și șef al Secretariatului General al Administrației Prezidențiale (din 1 noiembrie 2025)
– Ștefan Dragomirescu – consilier de stat pentru administrarea patrimoniului și logistică (din 6 octombrie 2025)
– Roxana Butnaru – consilier de stat la Cancelaria Ordinelor (din 1 noiembrie 2025)

Obiectivul președintelui: o administrație echilibrată și eficientă

„Președintele Nicușor Dan le-a urat succes noilor membri ai echipei prezidențiale și și-a exprimat încrederea că aceștia vor contribui la consolidarea rolului instituției prezidențiale în societate și în viața democratică a țării”, se arată în comunicatul Administrației Prezidențiale.

La jumătatea lunii septembrie, șeful statului a declarat că a analizat îndelung componența noii echipe, pentru a asigura o distribuție echilibrată între domenii și competențe.

„Am nume pentru multe domenii. Până acum am fost prins cu chestiuni urgente – coaliție, deficit, reprezentare externă – și abia recent am avut timp pentru a reflecta la echilibru. E o chestiune de timp foarte scurt din momentul ăsta”, a explicat Nicușor Dan.

SURSA

Citeste si ...