google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Ai călcat în excremente? Câte popoare cred că este un semn de noroc

În România, se spune că dacă ai călcat în excremente sau măcar ai visat asta vei avea noroc. Este momentul potrivit să joci la loto sau să investești în ceva. O altă interpretare, ceva mai vagă, este că vei trece prin mari schimbări.

În Franța, superstiția este ceva mai sofisticată: depinde și cu ce picior calci – stângul aduce noroc, iar dreptul ghinion. Poate că această credință a apărut ca o modalitate prin care francezii se consolau cu faptul că străzile orașelor erau pline de excremente.

Și în Anglia sau Scoția a călca pe caca de câine este o superstiție norocoasă. De altfel, prin faptul că există un cult al creșterii caninelor, britanici au o listă lungă de superstiții legate de câini.

De exemplu, dacă te duci la o întâlnire de afaceri și vezi un câine cu pete, vei avea succes.

O altă superstiție similară este că dacă vezi 3 câini albi împreună, vei avea un câștig financiar.

Pe de altă parte, sancțiunile împotriva stăpânilor de animale care nu ridică murdăria lăsat în urma de acestea a început să afecteze această tradiție.

Citeste si ...