O propunere recentă de modificare a Legii 349/2002, care vizează interzicerea vânzării țigărilor electronice tinerilor sub 18 ani, a stârnit polemici aprinse în mediul public.
Potrivit Asociației Industriei de Vaping (AIV), această propunere, deși își propune să reducă consumul de tutun printre tineri, ar putea avea efecte adverse, crescând numărul de fumători în loc să-l reducă.
Interzicerea vânzării de țigări electronice
Prevederile din propunerea de modificare a legii sunt deja incluse în alt proiect legislativ, iar extinderea lor asupra țigărilor electronice este considerată inoportună de către AIV. Mai mult, organizația susține că modificările propuse ar putea limita accesul adulților la alternative mai puțin nocive la fumat, ducând astfel la menținerea sau chiar creșterea numărului de fumători.
Asociația Industriei de Vaping subliniază că vaporizatoarele funcționează pe principii diferite față de țigările tradiționale și prezintă un risc mult mai mic pentru sănătate. În plus, susține că măsurile propuse nu sunt justificate științific și ar putea afecta negativ eforturile de reducere a numărului de fumători.
În contextul în care vapingul este recunoscut ca fiind una dintre principalele modalități de renunțare la fumat în multe țări, AIV solicită respingerea propunerii legislative și adoptarea unui cadru de reglementare care să reflecte caracteristicile diferite ale vapingului și să ofere alternative viabile fumătorilor.
Organizația subliniază, de asemenea, importanța aplicării și înăspririi legislației existente pentru combaterea vânzării de produse cu nicotină către minori și își exprimă disponibilitatea pentru dialog și colaborare cu instituțiile statului în găsirea unor soluții eficiente pentru sănătatea publică, relatează Realitatea PLUS.
sociația Industriei de Vaping reiterează necesitatea luării deciziilor de reglementare bazate pe dovezi științifice și bune practici, în vederea protejării sănătății fumătorilor și combaterii eficiente a fumatului.
