google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Primele imagini cu ostaticii israelieni eliberați de Hamas: Printre ei, o femeie cu dublă cetățenie, israeliană-română, alături de fata sa de 6 ani

Cei 13 ostatici israelieni sunt deja în custodia autorităților israeliene și au trecut prin punctul de frontieră Kerem Shalom ce separă Israel de Fâșia Gaza. Există și o poartă laterală, la frontieră, care separă Egiptul de Israel, prin care au trecut anterior ostaticii. 

Este vorba despre 9 femei și 4 copii, cu vârste de 2, 4, 6 și 9 ani.

Ostaticii au fost preluați de Crucea Roșie la trecerea din Fâșia Gaza în Egipt, prin punctul de frontieră de la Rafah. Convoiul Crucii Roșii număra cel puțin 4 autovehicule.

Ostaticii eliberați au ajuns în Israel, a anunțat Armata israeliană, vineri seară, după ora 19.00. IDF a precizat că ostaticii trec prin mai multe evaluări medicale.

Printre ostaticii eliberați se află și românca Danielle Aloni, cu dublă cetățenie israeliano-română, alături de fiica sa de 6 ani, Emilia Aloni, potrivit listei numelor ostaticilor publicate de CNN.

  • Margalit Mozes
  • Adina Moshe 
  • Danielle Aloni
  • Emilia Aloni (6 ani)
  • Yafa Adar
  • Ohad Munder
  • Keren Munder
  • Ruth Munder
  • Aviv Asher
  • Raz Asher
  • Doron Katz Asher
  • Hana Katzir
  • Channa Peri

Primii ostatici israelieni ținuți captivi în Fâșia Gaza de teroriștii Hamas de peste o lună au fost eliberați vineri, 24 noiembrie. Anunțul a fost făcut vineri de premierul israelian Bejamin Netanyahu. De asemenea, potrivit acordului pentru armistițiu, au fost eliberați și 39 de palestinieni, femei și minori, deținuți în închisorile din Israel.

Armistițiul în războiul Israel-Hamas este prima pauză în aproape 50 de zile de conflict declanșat după atacul sângeros din 7 octombrie al teroriștilor palestinieni.

Armistițiul durează patru zile și prevede eliberarea de către Hamas a cel puţin 50 de ostatici în schimbul eliberării a 150 de de deţinuţi palestinieni şi unei încetări a focului timp de patru zile, potrivit acordului convenit între Israel și mișcarea teroristă palestiniană, intermediat de Qatar. 

Bilanțul negru al războiului Hamas-Israel a ajuns la zeci de mii de persoane ucise în total.

De la începutul conflictului, cel puțin 13.300 de palestinieni au fost uciși în Fâșia Gaza, potrivit cifrelor difuzate de partea israeliană, în timp ce partea palestiniană – Hamas a relatat că sunt sute de mii de victime.

Citeste si ...