google-site-verification=HDsAXDjCT39w_Vvs8_eX-1608r331qSPVW67w8lEt_w

Descoperire macabră într-o pădure din România! Ce oameni fără suflet au putut face așa ceva – FOTO

“Un coleg al nostru a observat in cursul zilei de sâmbăta doi câini spânzurați in pădure, lângă satul Silivașu de Câmpie, Jud Bistrița-Năsăud. Par a fi câini de întors de oile.” a transmis Organizația pentru Protecția Mediului și Combaterea Braconajului – OPMCB

Cercetările sunt desfășurate în cadrul unui dosar penal, urmând a fi stabilite împrejurările producerii infractiunii de uciderea animalelor, cu intenție, fără drept, conform Legii 205/2004., informează IPJ Bistrița, potrivit Bistriteanul

Potrivit activiștilor pentru Protecția Mediului și Combaterea Braconajului,  dacă acești câini ar fi fost sterilizați și cu microchip, probabil ar fi fost mai ușor de recunoscut, cel puțin, dacă nu chiar erau salvati! Excesul de câini duce la abandon și uciderea acestora!

„La locul evenimentului intervine echipajul din cadrul Biroului Pentru Protectia Animalelor și un specialist criminalist. Cercetările sunt desfășurate în cadrul unui dosar penal, urmând a fi stabilite împrejurările producerii infracțiunii de uciderea animalelor, cu intenție, fără drept, conform Legii 205/2004”, a declarat, pentru Bistrițeanul, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița, Paul Rodilă.

Citeste si ...